Rýchly tutoriál ku Tabuľkovému kalkulátoru

Ak máte Google konto, nový súbor otvoríte napríklad tu kliknutím na veľké plusko označené Blank.
Ak nemáte Google konto, použite svoj obľúbený kalkulátor, väčšina vecí tam
funguje rovnako.

Keď si otvoríte nový súbor v Tabuľkovom kalkulátore, mala by sa pred vami zjaviť
prázdna tabuľka. Tabuľka sa skladá z buniek a do týchto buniek sa dá všeličo
vpisovať. Skúste si to.
Každá bunka má svoje meno podľa stĺpca a riadku, v ktorom sa nachádza. Úplne prvá bunka sa volá A1, tá napravo od nej je B1 a pod B1 je B2.

Vyskúšajte si napísať pod seba čísla 2,3,5,7,11,13,17,19,23,29. Vždy, keď napíšete číslo do bunky stlačte Enter, číslo ostane v bunke a kurzor (t.j. označená bunka sa pohne automaticky dolu). Nastavte bunkám žlté pozadie -- myšou zvýraznite bunky, kliknite na ikonku podobnú tejto icon1 icon2 a zvoľte žltú farbu.

prikl3-t1.png

Celkom zaujímavá vec je podmienené formátovanie. Umožňuje, aby farba pozadia (prípadne veľkosť písma, farba písma alebo takmer čokoľvek) závisela od hodnoty v políčku. Napríklad keby sme chceli, aby párne čísla väčešie ako 10 mali modrú farbu a ostatné zelenú vieme to spraviť. Skúste si v hornom paneli nájsť položku Format a v nej Conditional Formatting. Prípadne položku Formát a Podmienené formátovanie. Pohrajte sa s tým a skúste zistiť, čo to robí. Zmeny, ktoré urobíte by sa mali aplikovať na tie bunky, ktoré máte zvýraznené.

Tabuľkový kalkulátor sa volá kalkulátor preto, lebo sa v ňom dá počítať. To, že chceme počítať povieme kalkulátoru tým, že prvý znak v bunke bude = (rovná sa). Napíšte do bunky B12 =1+2+3+4. Wow, v bunke sa zobrazuje výsledok. Skúste to napísať vedľa do bunky A12 aj bez =.

Skúste teraz =MAX(100;300;200) + (1+1)*2. Malo by to vypísať, 304 pretože MAX je funkcia, ktorá zo svojich argumentov (100, 300, 200) vráti najväčší. Argumenty vo funkciách vždy oddeľujeme ; (bodkočiarkou).

prikl3-t2.png

Najmocnejšia vlastnosť celého Tabuľkového kalkulátora je, že sa vieme odkazovať aj na iné bunky. Napíšte do bunky B1 =A1+10. Zjavilo sa tam číslo 12, čo je hodnota v bunke A1+10. Skúste teraz zmeniť číslo v bunke A1. :)

Ďalšia skvelá vec je, že nemusíme všetko vpisovať ručne. Zvýraznite bunku B1. Chyťte myšou jej pravý spodný roh a potiahnite ho dole až po bunku B10. Vzorec sa skopíroval, do ostatných buniek a dokonca sa A1 vo vzorci automaticky zmenila na A2,A3,A4...

Ak by sme nechceli, aby sa A1 vo vzorci menilo, napíšeme $A$1. Skúste si do bunky C1 napísať =$A$1 + $B$2 a teraz tento vzorec pomocou ťahania za pravý spodný roh skopírovať do buniek C2 až C10. Všade je rovnaká hodnota.

 

Už sme si ukazovali funkciu MAX. Ďalšia užitočná funkcia je SUM, ktorá jednoducho počíta súčet. =SUM(10; 20; 30; 40) bude 100. Oveľa viac by sa nám zišlo, keby sme vedeli sčítavať veľa buniek naraz, bez toho aby sme ich museli ručne vypisovať. Na to slúži dvojbodka. Ak napíšeme do bunky =SUM(A1:A10) zobrazí sa súčet hodnôt všetkých 10 buniek od A1 až po A10. Skúste si tiež, čo robí =SUM(A1:C1) prípadne =SUM(A1:C10).

Okrem sčítavania vieme robiť mnoho pekných vecí v Tabulkovom kalkulátore sú stovky funkcií. Dá sa napríklad počítať priemer =AVERAGE(A1:A10), zaokrúhľovať nadol, =FLOOR(3.14) alebo počítať odmocnina =SQRT(2) \(= \sqrt{2}\), čo je približne \(1.41421\).

Posledná vec, ktorú si ukážeme je funkcia IF. Keď napíšeme =IF(<podmienka>;<hodnota1>;<hodnota2>) výsledok bude <hodnota1> v prípade, že <podmienka> je splnená a <hodnota2> v opačnom prípade. Teda =IF(1 < 2; 7; 4) bude 7, ale IF(1 > 2; 7; 4) bude 4. Skúste do tabuľky napísať =IF(A1=A2;10*A3;10*A3+5). Pomeňte hodnoty v bunkách A1 a A2 a sledujte ako sa mení výsledok. Od čoho výsledok závisí? (Správna odpoveď je, že výsledok závisí od toho, či v A1 a A2 sú rovnaké hodnoty alebo rôzne hodnoty.)

 

Už by ste mali vedieť všetko, čo potrebujete na riešenie úlohy. Ak chcete preskúmať viac funkcií alebo chcete lepšie pochopiť, čo všetko Tabuľkový kalkulátor dokáže, pokojne pozrite manuál ku programu alebo Google.

Čas poslednej úpravy: 3. január 2016 17:02