AutoHotKey

Ak vám nerobí problém angličtina, odporúčame prečítať si oficiálnu dokumentáciu k AutoHotKey dostupnú na https://autohotkey.com/docs/Tutorial.htm. Funkcionalita AutoHotKey zasahuje ďaleko nad rámec tejto úlohy, a po prečítaní dokumentácie môžete objaviť funkcie, ktoré sa vám môžu zísť v budúcnosti.

Inštalátor aktuálnej verzie AutoHotKey si môžete stiahnuť na https://autohotkey.com/download/ahk-install.exe. Po nainštalovaní sa tomuto programu automaticky priradia súbory s príponou .ahk.

Nový program vytvoríme kliknutím pravého tlačidla myši v priečinku, kde chceme program vytvoriť, klikneme Pravé tlačidlo myši -> Nový -> AutoHotkey Script.

Tento novovytvorený .ahk súbor vieme otvoriť v ktoromkoľvek textovom editore (napríklad aj Notepad). Do tohto súboru potom vieme napísať skript, ktorý chceme vykonávať. Tento skript spustíme jeho otvorením v AutoHotKey.

Jednoduchý skript môže vyzerať napríklad takto:

e::
Send, Hello, world!
Return

Tento program uložíme a pravým tlačidlom ho najprv zkompilujeme a potom spustíme. Keď teraz stlačíme klávesu e, AutoHotKey namiesto vypísania e napíše vetu Hello, world!. Všimnime si, že aj keď sa vo vypísanej vete nachádza písmeno e, jeho vypísanie nespustilo tento skript znova.

e:: môžeme pochopiť ako podmienku "ak bola stlačená klávesa e". Všetky klávesy na ľavo od dvojbodky musia byť stlačené aby bol príkaz vykonaný, napríklad:

asd::

Send, je príkaz, ktorý vypíše zvyšok riadku, v ktorom sa nachádza.

Dôležitou vlastnosťou Send je, že vie stlačiť aj iné klávesy ako len písmenká a znaky. Nasledujúci kód po vypísaní Hello, world! stlačí klávesu enter.

j::
Send, Hello, world {Enter}
Return

Podobne vieme stlačiť veľké množstvo špeciálnych kláves, napríklad Alt alebo Tab. Kompletný zoznam nájdete na https://autohotkey.com/docs/commands/Send.htm.

Ak chcete vypísať veľké množstvá textu, nemusíte ho všetok písať do jedného príkazu Send.

e::
Send, Hello, world! {Enter}
Send, Dnes vyzeráš slnečne.
Return

Pri stlačení klávesy e sa vykonajú 2 príkazy: prvý príkaz najprv vypíše Hello, world! a stlačí Enter. Druhý potom vypíše Dnes vyzeráš slnečne.

Dôležité je, aby všetky príkazy, ktoré sa majú vykonať pri stlačení klávesy e boli pred príkazom Return.

Ďalším dôležitým príkazom je príkaz Click. Príkaz Click má viacero použiteľných variánt:

Click
Click 100, 200
Click down
Click up
Click 15

Prvý príkaz klikne ľavým tlačidlom myši, na miesto, kde sa práve myš nachádza.

Druhý príkaz klikne ľavým tlačidlom myši na zadané súradnice, v tomto prípade [100, 200].

Tretí príkaz stlačí a podrží ľavé tlačidlo.

Štvrtý príkaz potom slúži na jeho pustenie.

Piaty príkaz klikne ľavým tlačidlom pätnásťkrát.

Ak budete chcieť pohnúť myšou na zadané súradnice, polúži vám na to príkaz MouseMove:

MouseMove 100, 200

Posledným veľmi užitočným a potrebným nástrojom, ktorý si predstavíme, je cyklus. Tento príkaz má svoje "telo", ktoré je ohraničené zátvorkami {}. Všetky príkazy v tele cyklu sa zopakujú toľko krát, koľko potrebujeme.

o::
Loop, 5 {
    Send, x
}
Return

Tento kód spôsobí, že sa príkaz vo vnútri zátvoriek, v tomto prípade Send, vykoná 5 krát pri každom stlačení tlačidla o.

Čas poslednej úpravy: 6. máj 2016 17:24