Stránka obsahuje odpovede na najčastejšie kladené otázky. Ak máte akúkoľvek tu nezodpovedanú otázku, ktorá sa hoci len okrajovo týka Prasku, neváhajte nás kontaktovať.

Čo je Prask?

PRASK je súťaž určená pre všetkých základoškolákov, ktorých zaujíma matematika, informatika alebo by sa chceli naučiť programovať. Zameraná je hlavne pre siedmakov a starších, môžete ju však riešiť aj keď ste v nižšom ročníku (alebo zodpovedajúcom ročníku osemročného gymnázia).

Som už na Prask príliš starý. Existuje stredoškolská alternatíva?

Áno. Volá sa KSP

Čo budem mať z toho, keď budem riešiť Prask?

Riešiť Prask sa oplatí kvôli zlepšeniu svojich znalostí a zručností v algoritmickom myslení a matematike. To vám potom vie pomôcť pri prijímačkách, či už na stredné alebo vysoké školy. Takisto vám to môže uľahčiť riešenie Olympiády z informatiky alebo Korešpodenčného Seminára z Programovania. No a v neposlednom rade, pri pohovoroch do veľkých firiem ako Google, Facebook alebo Eset častokrát zaváži znalosť algoritmického programovania, ktoré si môžete pomocou Prasku trénovať.

Okrem toho, ak budeš dosť usilovný, môžeš sa dostať na sústredenia a vypadnúť tak na týždeň zo školy. Sústredenia sú plné odborného programu (prednášky, semináre a súťaže) ale aj neodborného (výlety, šport, hry). Navyše sa tam budeš môcť stretnúť s rovesníkmi, ktorí majú podobné záujmy. Najlepších niekoľko riešiteľov seminára dostane na sústredení knihy alebo iné vecné ceny.

Ako sa dostanem k zadaniam Prask?

Jednoducho. Tu sú..

Ako prebieha súťaž?

Počas roka prebiehajú dve nezávislé časti -- letná a zimná. Priebeh častí je už potom úplne rovnaký. Každá časť pozostáva z dvoch sérií piatich príkladov. Na riešenie série je vyhradených niekoľko týždňov. Po konci série si pozrieme vaše odovzdané riešenia a opravíme ich. Opravené riešenie vám potom pošleme späť aj s poznámkami ohľadom vášho riešenia.

Ak si už riešil akýkoľvek iný korešpondenčný seminár (ako napr. Malynár, Pikomat, Pikofyz, Riešky, Sezam), niet sa čoho obávať -- Prask prebieha úplne rovnako.

Kto organizuje Prask?

Súťaž je organizovaná študentami informatiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky na Univerzite Komenského a je jednou z mnohých aktivít občianskeho združenia Trojsten.

Ako sa prihlásim?

Najprv je potrebné vytvoriť si účet na našom webe (klikneš vpravo hore na "prihlásiť"). Môžeš si uľahčiť registráciu tým, že sa prihlásiš pomocou niektorej zo sociálnych sietí alebo môžeš použiť klasickú registráciu, kde ale budeš musieť vyplniť viac údajov.

Teraz sa môžeš pustiť do riešenia úloh a následne odovzdávania programov a popisov. Ak si základoškolák alebo ešte nie si kvinťan na osemročnom gymnáziu, automaticky ťa zaradíme do súťaže. Objavíš sa vo výsledkovej listine a budeme opravovať aj tvoje riešenie.

Prečo sa neučíme programovať?

Učíte, len o tom neviete :). Programovanie nie je len o tom vedieť písať správnym programovacím jazykom. Je to o spôsobe rozmýšľania, nachádzania súvislostí a navrhovaní riešení. A práve takéto rozmýšľanie sa vás snažíme naučiť prostredníctvom našich úloh.

Samozrejme, aj ovládanie programovacieho jazyka je dôležité. A v budúcnosti sa posnažíme, aby ste sa nejaký vrámci Prasku naučili. Zatiaľ si ale budete musieť poradiť sami...

Čo mám robiť, keď sa chcem naučiť programovať?

Najlepšie bude, ak kontaktujete niekoho z organizátorov na mail. Momentálne sme v procese tvorby materiálov pre začínajúcich programátorov a tak sa situácia vyvíja. Nejakými staršími materiálmi však môže byť:

Ješko - bol denný programátorský tábor. V rámci neho vzniklo aj niekoľko študijných materiálov, ktoré sú určené pre začínajúceho programátora. Takisto, na testovači je množstvo jednoduchých úloh, na ktorých si môžete svoje znalosti otestovať.

Liaheň - trochu zastaralejšia verzia určená pre trošku skúsenejších programátorov, ktorí si chcú precvičiť a doplniť algoritmické zručnosti. Opäť dúfame vo vytvorenie novej (lepšej) verzie.

Code academy - veľmi pekne spracovaná anglická stránka, ktorá sa zameriava na výučby programovacieho jazyka Python.

Samozrejme, na internete môžete nájsť množstvo rôznych tutoriálov, lepších aj horších. Je na tebe, s čím sa ti bude pracovať najlepšie. A ak by si potreboval pomoc, neváhaj nás kontaktovať.

Čas poslednej úpravy: 24. november 2019 22:20